PRYWATNA SPECJALISTYCZNA PRAKTYKA STOMATOLOGICZNA

Małgorzata Trzeciak: chirurg - stomatolog – implantolog

Stomatologia zachowawcza

Najczęściej wykonywane zabiegi w gabinecie stomatologicznym to leczenie próchnicy zębów, a następnie odtwarzanie brakujących tkanek zęba (potocznie plombowanie).

  1. Zabieg oczyszczenia zęba z próchnicy może być zupełnie niebolesny przez zastosowanie znieczulenia, daje to pełny komfort i zadowolenie. Materiały użyte do odtworzenia brakujących struktur zęba są najwyższej jakości, imitując ząb, umożliwia to niewidoczne odtworzenie brakujących fragmentów korony zęba. Pozwala to cieszyć się estetycznym wyglądem zęba już po pierwszej wizycie.
  2. Korekty przebarwień lub zmiany kształtu zęba można uzyskać stosując licówki kompozytowe. Jeżeli korekta dotyczy jednego lub dwóch zębów wykonujemy to na jednej wizycie w gabinecie stomatologicznym. Zmieniamy kolor, kształt zęba co daje bardzo szybko efekt pięknego uśmiechu. Jeżeli korekta dotyczy większej liczby zębów (np. 4-8) może się to odbywać na kilku wizytach (dwóch lub więcej w zależności czy licówki kompozytowe wykonujemy odręcznie sami w gabinecie stomatologicznym, czy wykonuje je technik dentystyczny w pracowni).
  3. Brakujące struktury tkanki zęba po oczyszczeniu z próchnicy możemy również uzupełnić za pomocą onlaya lub inlaya wykonywanego przez stomatologa lub technika w pracowni protetycznej. Wypełnienie te wykonane mogą być z kompozytu, metalu (najczęściej złota) lub porcelany. Wypełnienia te perfekcyjnie odtwarzają koronę zęba. Dają dużo zadowolenia pacjentowi ponieważ odtwarzają brakujące elementy korony zęba przywracające mu dawny zdrowy wygląd.
  4. Endodoncja jest dziedziną stomatologii zachowawczej zajmującą się leczeniem kanałowym, które jest w większości przypadków konsekwencją zaawansowanej próchnicy. Po oczyszczeniu komory, a następnie kanałów z zainfekowanej miazgi, opracowaniu i poszerzeniu kanałów, wypełniamy je. Najczęściej użytym materiałem do tego wypełnienia jest gutaperka i uszczelniacz. Zabieg ten jest wykonywany pod kontrolą radiowizjografii z wykorzystaniem programu komputerowego do mierzenia długości kanału. Daje to możliwość przeprowadzenia kontroli efektu leczenia endodontycznego od początku do końca.

stomatologia zachowawcza protetyka implantologia chirurgia